Digitální podpis

Co je digitální podpis?

Digitální podpis je proces, při kterém dojde k vytvoření hashe z datové zprávy a tento hash (délka závisí na použitém algoritmu, např. u funkce SHA-1  l=160bitů) je zašifrován privátní částí asymetrického klíče (ve většině případů algoritmus RSA). Podpis (zašifrovaný hash) je připojen ke zprávě. Verifikace podpisu probíhá u příjemce porovnáním hashe došlé zprávy a hashe, který se dešifruje z elektronického podpisu pomocí veřejné části asymetrického klíče použitého při podpisu.

Asymetrický klíč pro elektronický podpis je spojen s identitou uživatele nebo počítače pomocí certifikátu. Z něj lze vyčíst informace o uživateli, typu certifikátu, certifikační autoritě (CA), která jej vydala, kontaktní údaje a podobně.

Připojením digitálního podpisu zajistíte autenticitu (zjistíte, kdo podepsal), integritu (to, že dokument nebyl třetí stranou změněn či poškozen) a nepopiratelnost autorství dokumentu (podepsaný autor nemůže tvrdit, že s dokumentem nemá nic společného).

Jak digitální podpis získat?

Kvalifikovaný certifikát pro digitální neboli elektronický podpis můžete získat dvěma cestami. První možností je zařídit vše prostřednictvím návštěvy jedné z certifikačních autorit (např. POST SIGNUM České pošty, www.postsignum.cz), vyplnit si veškerou dokumentaci, navštívit pobočku a vlastní nastavení elektronického podpisu si provést dle návodu.

V případě, že budete chtít vyřešit celou záležitost relativně rychle a bez starostí, je ideálním řešením kontaktovat jednu z mobilních Externích registračních autorit. Tou je například například www.digitalni-podpis.cz nebo https://www.elektronickypodpis.cz/Ti za vámi přijedou do kanceláře, připraví veškerou smluvní dokumentaci, certifikát pro elektronický podpis vám vystaví a kompletně nastaví do počítače. Taktéž vám používání elektronického podpisu podrobně vysvětlí. To vše obvykle během jedné návštěvy za 60 minut.

 

Zde najdete postup, jak podepisovat e-maily v aplikaci Microsoft Outlook.
Zde najdete postup, jak podepisovat e-maily v aplikaci Mozzila Thunderbird.
Podepisování dokumentů v MS Office (Word).


RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2024

Použití obsahu těchto webových stránek je podmíněno souhlasem společnosti ASKON International.